Decydując się na założenie spółki z o.o. warto wiedzieć jak wygląda kwestia funkcjonowania takiej spółki pod kątem podatkowym. Podatki w spółce z o.o. są bowiem jednym z minusów prowadzenia działalności gospodarczej w takiej formie. Wynika to z tego, że zyski osiągane przez spółkę z o.o. są opodatkowane podwójnie. Najpierw objęte są one podatkiem dochodowym od osób prawnych – CIT, a następnie podatkiem dochodowym od osób fizycznych – PIT. Na czym dokładnie polega ten mechanizm?
Dywidenda jest najważniejszym prawem majątkowym wspólników spółki z o.o., zyskiem przysługującym w związku z rocznym sprawozdaniem finansowym. Roszczenie o wypłatę dywidendy nabywają wspólnicy w następstwie podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników o przeznaczeniu zysku spółki do podziału. To właśnie poprzez dywidendę wspólnicy osiągają korzyści finansowe z tytułu swojego udziału w spółce. Niemniej dochody z dywidendy zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT stanowią przychody z zysków kapitałowych, dlatego też dochód spółki z o.o. podlega opodatkowaniu na poziomie spółki najpierw podatkiem dochodowym od osób prawnych – CIT według stawki 19% lub 9% (stawka ta została wprowadzona w 2019 r. i dotyczy spółek, których przychody w danym roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 1 200 000 euro ).
Po opodatkowaniu podatkiem CIT zysk spółki z o.o. może być wypłacony wspólnikom jako dywidenda, która jest opodatkowana podatkiem od osób fizycznych – 19% PIT. Podkreślić należy, że podatek od dywidendy ma charakter zryczałtowany, nie dochodzi tutaj zatem do pomniejszenia kwoty przychodu o kwotę kosztów uzyskania przychodu. Podatek ten jest opłacany przez spółkę, a wspólnicy otrzymują wypłatę netto, która została pomniejszona o należny podatek.
Warto zaznaczyć, że istnieją mechanizmy, które pozwalają uniknąć zapłaty podatku od dywidendy. Zostały one wskazane w art. 22 ust. 4 ustawy CIT zgodnie z którym, dochody z dywidendy są zwolnione z opodatkowania przy łącznym spełnieniu czterech warunków:
Co warto wiedzieć przed wyborem formy prowadzenia działalności? W poprzednim artykule porównałam jednoosobową działalność gospodarczą…
Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas…
Idealnie, gdy zarząd sukcesyjny jest ustanowiony jeszcze za życia jednoosobowego przedsiębiorcy – gwarantuje to natychmiastowe…
Sukcesja to temat, który budzi wiele emocji, ale i obaw. Tymczasem zapewnienie ciągłości działania firmy…
Zabezpieczenie firmy na wypadek śmierci właściciela Planowanie przyszłości firmy na wypadek śmierci właściciela to temat,…
Sporządzenie testamentu to kluczowy krok w planowaniu przyszłości. Ma on na celu precyzyjne określenie, jak…