Ulga IP BOX dla spółek

We wpisie Ulga IP Box poruszyliśmy zasady korzystania z IP Box’u przez osoby fizyczne. Dzisiejszy wpis jest kontynuacją poprzedniego, ale dotyczy ulgi IP BOX dla spółek.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

Po pierwsze, z ulgi IP Box może skorzystać każdy podmiot, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową bezpośrednio związaną z wytworzeniem, rozwojem,  komercjalizacją lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej został określony w art. 30ca Ustawy PIT oraz odpowiednio art. 24d Ustawy CIT.  Jest on katalogiem zamkniętym, wyłącznie enumeratywnie wymienione w ustawie rodzaje praw mogą podlegać opodatkowaniu na preferencyjnych warunkach.

Czy spółki mogą korzystać z ulgi IP BOX?

Ulga IP Box kierowana jest zarówno do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego do osób prawnych. Odnosi się ona zatem do osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych, spółek osobowych (jawnej, komandytowej, partnerskiej, komandytowo-akcyjnej) a także  osób prawnych, spółek kapitałowych w organizacji, podatkowych grup kapitałowych i innych podmiotów dopuszczonych ustawą. Mogą z niej skorzystać podmioty działające w branży wysokich technologii, jak i przedsiębiorstwa operujące w sektorze przemysłowo – produkcyjnym. Bez znaczenia jest również czas prowadzenia działalności.

Celem ulgi jest przede wszystkim wsparcie działalności badawczo – rozwojowej. Do skorzystania z tej preferencyjnej stawki wystarczy, by podatnik współwłaścicielem bądź użytkownikiem posiadającym prawa do korzystania z kwalifikowanych praw własności intelektualnej na podstawie umowy licencyjnej. Oznacza to, że podmiot korzystający z ulgi nie musi być ich właścicielem. Skorzystanie z tej preferencyjnej stawki nie jest także uzależnione od wielkości podmiotu ani formy prawnej prowadzonej działalności. Ważnym jest, jak już zaznaczono powyżej, aby była to działalność badawczo – rozwojowa. Przy czym przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć, zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy PIT lub art. 4a pkt 26 ustawy CIT, czyli działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Badania naukowe oraz prace rozwojowe zostały z kolei zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym w związku z art. 4 ust 2 i 3 ustawy z 20.7.2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Odnosząc się do niniejszych kwestii, należy mieć na uwadze, że skorzystanie z omawianej ulgi nie wyklucza możliwości korzystania z innych preferencji podatkowych, w tym ulgi B+R.

Jakie przesłanki musi spełnić podmiot, by móc skorzystać z ulgi IP BOX?

Najogólniej mówiąc, wymogi, jakie należy spełnić, aby skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania to:

  • prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej;
  • wytworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  • osiągnięcie dochodu z kwalifikowanego IP, który podlega opodatkowaniu w Polsce;
  • poniesienie kosztów kwalifikowanych w związku z wytworzeniem, rozwinięciem bądź ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  • prowadzenie odrębnej ewidencji obejmującej wszystkie operacje finansowe związane z dochodami z kwalifikowanych IP, zgodnie z ustawami podatkowymi.
Odrębna ewidencja

Zgodnie z wymogami zawartymi w art. 30cb ustawy PIT i art. 24e ustawy CIT, podatnicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z preferencji IP Box mają obowiązek prowadzenia odrębnej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem tych dochodów. Nie ma określonej formy jej prowadzenia. Ewidencja dla celów obliczenia dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej powinna przedstawiać łączną sumę uzyskanych w danym okresie przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat,  wyszczególnionych dochodów, dla których można zastosować 5-procentową stawkę podatku dochodowego oraz dochodu, który nie będzie podlegał uldze. Podstawą opodatkowania w przypadku IP Box jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych osiągniętych w roku podatkowym. Ustalony w ten sposób dochód podatkowy jest następnie korygowany z wykorzystaniem tzw. wskaźnika nexus. Tak obliczony dochód podatkowy jest opodatkowany preferencyjną stawką w wysokości 5%.

Podsumowując, z ulgi IP Box może skorzystać każdy podmiot, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową bezpośrednio związaną z wytworzeniem, rozwojem,  komercjalizacją lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Jest to możliwe po spełnieniu kilku wymogów wskazanych powyżej. Jednocześnie, aby mieć pewność co do możliwości skorzystania z ulgi IP Box przez danego przedsiębiorcę, warto złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej.

 

Autorem wpisu jest Pani Eliza Błachnio