W polskim prawie wyróżniamy dwa rodzaje majątków: majątek osobisty każdego z małżonków oraz majątek wspólny. Do majątku wspólnego zalicza się przedmioty nabyte przez oboje małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Sam fakt rejestracji nie ma znaczenia dla ustalenia, do kogo należy dany przedmiot. W przypadku większości przedmiotów nabytych w trakcie trwania małżeństwa, zasada jest prosta – należą one do obojga małżonków, niezależnie od tego, na kogo są zarejestrowane.
Co do zasady, samochód nabyty przez jednego z małżonków w trakcie trwania małżeństwa wchodzi w skład majątku wspólnego, nawet jeśli jest zarejestrowany tylko na jednego z nich. Wynika to z art. 33 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO), który stanowi, że do majątku wspólnego należą przedmioty nabyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Co wchodzi w skład majątku wspólnego pisałam tutaj.
Samochód nie będzie wchodził w skład majątku wspólnego, jeżeli został:
Art. 33 pkt 1 k.r.o. ustanawia domniemanie majątku wspólnego dla przedmiotów nabytych w trakcie trwania małżeństwa. Małżonek, który podnosi, że samochód stanowi jego majątek osobisty musi wykazać, że wystąpiły zdarzenia, o których mowa powyżej. W takiej sytuacji pomocne mogą być następujące dowody:
Warto zwrócić uwagę, że wpis w dowodzie rejestracyjnym nie przesądza o tym, czy samochód należy do majątku osobistego tego małżonka. Mimo że tylko jeden z małżonków figuruje jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym, samochód nadal może wchodzić w skład majątku wspólnego.
Przykład:
W takiej sytuacji samochód będzie należał do majątku wspólnego. Bez znaczenia będzie to, że w dowodzie rejestracyjnym figuruje tylko jeden z małżonków.
Samochód zarejestrowany na jednego z małżonków może wchodzić w skład majątku wspólnego, nawet gdy nie ma takiej informacji w dowodzie rejestracyjnym.
Polub nasz fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami! Link do fanpage https://www.facebook.com/adwokatpiaseczno
Jesteś programistą, graficzką, pisarzem lub artystą? Twoja praca twórcza to nie tylko pasja, ale często…
Jeśli zostałeś pominięty w testamencie lub otrzymałeś mniej, niż Ci się należało, możesz domagać się…
Prawo do zachowku przysługuje bliskim krewnym spadkodawcy. Więcej na temat osób uprawnionych do zachowku przeczytasz…
Wiele osób zastanawia się, czy dokonując darowizny jeszcze za życia, skutecznie pozbawiamy pozostałych naszych spadkobierców…
Wielu spadkobierców zadaje sobie pytanie, czy przekazanie gospodarstwa rolnego ma wpływ na zachowek. Inaczej mówiąc…
Wielu przedsiębiorców zaczyna od jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), a z czasem decyduje się na zmianę…