Categories: Uncategorized

Odpowiedzialność administratora za bezprawne wpisy na forum

Administrator forum internetowego nie ma obowiązku sprawdzania treści wpisów, umieszczanych przez użytkowników forum. W związku z powyższym nie musi on na bieżąco monitorować wpisów i eliminować z sieci tych, które naruszają dobra osobiste innych użytkowników. Powyższe oznacza, iż co do zasady odpowiedzialność administratora za bezprawne wpisy umieszczone na forum jest wyłączona. Jednakże powyższe wyłączenie odpowiedzialności nie ma charakteru absolutnego, albowiem w niektórych sytuacjach administrator może ponosić odpowiedzialność za bezprawne naruszenie cudzych dóbr osobistych. Ma to miejsce wówczas, gdy administrator powziął wiarygodną informację o bezprawnym charakterze wpisu i pomimo tego niezwłocznie go nie usunął (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 2011 roku, sygn. akt IV CSK 665/10, publ. LEX).

Wybrane orzeczenia dotyczące odpowiedzialności administratora forum za bezprawne wpisy:

1. Możliwość badania, czy wyrażona na domenie internetowej opinia korzystała z wystarczającej podstawy faktycznej dotyczy takich wypowiedzi ocennych, w których można wyodrębnić elementy poddające się testowi według kryterium prawda/fałsz. (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2013 roku w sprawie IV CSK 270/12

2. Odpowiedzialność wydawcy za przechowywanie na swojej stronie internetowej wpisów anonimowych internautów naruszających dobro osobiste wynika z art. 14 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 11 października 2012 roku w sprawie VI ACa 2/12).

3. Usługodawca nie ma obowiązku monitorowania sieci, co więcej nie ma też obowiązku podejmowania kroków w celu wdrożenia oprogramowania monitorującego. Jedyną sytuacją prowadząca bez wątpienia do odpowiedzialności usługodawcy jest istnienie po jego stronie stanu wiedzy o fakcie naruszenia, czy też bezprawnym charakterze naruszenia (wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 18 stycznia 2011 roku w sprawie I ACa 544/10).

Agnieszka Jakubowska - Gregier

Recent Posts

Odpowiedzialność za zobowiązania – JDG a spółka z o.o.

Co warto wiedzieć przed wyborem formy prowadzenia działalności? W poprzednim artykule porównałam jednoosobową działalność gospodarczą…

1 dzień ago

Porównanie JDG vs spółka z o.o.

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas…

2 tygodnie ago

Zarząd sukcesyjny po śmierci przedsiębiorcy

Idealnie, gdy zarząd sukcesyjny jest ustanowiony jeszcze za życia jednoosobowego przedsiębiorcy  – gwarantuje to natychmiastowe…

3 tygodnie ago

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny?

Sukcesja to temat, który budzi wiele emocji, ale i obaw. Tymczasem zapewnienie ciągłości działania firmy…

1 miesiąc ago

Zarząd sukcesyjny – jak zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci właściciela?

Zabezpieczenie firmy na wypadek śmierci właściciela Planowanie przyszłości firmy na wypadek śmierci właściciela to temat,…

1 miesiąc ago

Jak sporządzić testament własnoręczny?

​Sporządzenie testamentu to kluczowy krok w planowaniu przyszłości. Ma on na celu precyzyjne określenie, jak…

2 miesiące ago