Rozdzielność majątkowa jest to rozwiązanie majątkowe, które chroni interesy każdego z małżonków w przypadku rozstania lub rozwodu. W przeciwieństwie do wspólności majątkowej, gdzie mienie wspólne podlega podziałowi, rozdzielność majątkowa zakłada, że każde z małżonków posiada swoje oddzielne mienie, które pozostaje w ich wyłącznej dyspozycji. Jest to szczególnie istotne, gdyż zapewnia ochronę przed ryzykiem utraty części majątku, który został zgromadzony przed lub w trakcie małżeństwa.
Wybór rozdzielności majątkowej może przynieść wiele korzyści, które wpływają na Twoje finansowe i emocjonalne zabezpieczenie.
Zgodnie z treścią art. 52. § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej”. Powyższe oznacza, że możliwe jest ustanowienie przymusowego ustroju majątkowego małżeńskiego na drodze sądowej wyłącznie z ważnych powodów. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie definiuje wprost tego pojęcia. Natomiast doktryna, orzecznictwo oraz rozliczne publikacje zawierają szereg informacji na ten temat. Bardzo trafnie wyjaśnia to wyrok Sądu Najwyższego z 31 stycznia 2003 roku (sygn.. akt IV CKN 1710/2000). Zgodnie z tym orzeczeniem „są to te wszystkie okoliczności, które powodują, że w danej sytuacji wspólność ustawowa przestaje służyć dobru drugiego z małżonków czy też dobru założonej przez małżonków rodziny.” O tym, jakie sytuacje mogą zostać uznane za ważne powody dowiesz się z wpisu „Rozdzielność majątkowa tylko z ważnych powodów”